vedat gürer

Vedat Gürer

Vedat Gürer, 1960 yılında İstanbul Yeşilyurt’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nde okumuş, izci oymakbaşı, fotoğraf kulübü ve havacılık kulübü başkanlıkları yapmıştır.Üçüncü nesil bir hukukçu olarak, Ankara Hukuk Fakültesini bitirmiş, İstanbul Hukuk Fakültesinde, özel hukuk bölümünde yüksek lisansa devam etmiştir. Fransa’da Bordeaux Üniversitesi’nde doktora çalışmasını ekonomik nedenlerle yarım bırakarak iş hayatına atılmıştır.

Vedat Gürer profesyonel hayatına, 1986 yılından beri, arada sırada ara vererek, serbest avukatlık ve hukuk danışmanlığı yaparak 30 yıldır devam etmekte olan Gürer, Darülaceze Vakfı mütevelli heyeti üyesidir.

Şirketler hukuku, sözleşmeler, rekabet hukuku, uluslararası ticaret hukuku, bilişim ve telekomünikasyon hukuku, M&A şirket birleşmeleri, Fikir hakları, sair özel hukuk alanlarında, regülatör otoriteler, kamu idareleri, mahkemeler ve kurum içi hukuki yapılandırma alanlarında değişik düzeylerde tecrübeleri vardır.

Yeditepe üniversitesi ve Bilgi üniversitesinde Yüksek lisans öğrencilerine Bilişim ve hukuk dersleri vermiş, Bilgi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü kurucularındandır.

İstanbul barosunda, Işık, Galatasaray ve Ortadoğu üniversitelerinde, Orman ve Ulaştırma Bakanlıklarında, Telekomünikasyon Kurumu’nda, birçok özel sektör firmasında konuşmacı olarak çeşitli tebliğler sunmuştur.
Klasik hukuk öğretisinin dışına çıkarak; Ekonomik hukuk, İnternet ve hukuk, telekomünikasyon teknolojileri ve regülasyonlar, teknoloji bölgeleri, hava ve uzay hukuku, R&D, kriptoloji ve e-imza, Karbon piyasası ve Kyoto protokolü, imar hukuku, arazi ve orman hukuku, nanoteknoloji ve hukuk, fikri mülkiyet ve ticaret hukuku, rekabet ve akaryakıt dağıtım sektörü ve bağımsız idari otoritelerin yasal ve idari düzenlemeleri gibi birçok alanda çeşitli konferanslar ve meslek içi eğitim seminerleri vermiştir.

Noterler Dergisi, Btnet Gazetesi, Bilgi Çağı Dergisi’nde makaleleri yayınlanmaya değer bulunmuştur. Açık radyoda “Bilgi çağının hukuku” konulu programın aktif konuşmacılarından birisidir.
Avukatlığa ara verdiği dönemlerde otomotiv ürünleri ithalatı yapan ve taze meyve ihracatı yapan iki ayrı şirkette yöneticilik ve ortaklıklar yapmıştır. Ayrıca, bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak Yıldız Holding’e bağlı Mersa Sistem Şirketi yönetim kurulunda da bir dönem bulunmuştur.

Boş vakit tanımını kabul etmeyen Gürer, bir konu üzerinde çalışmadığı vakitlerde tüm zamanını okumaya ve ailesiyle birlikte geçirmeye ayırır.

Aktif bir bisikletçi olan Gürer, yelken, aletli dalış, kayak ve golf sporları ile ilgilenir. Caddebostan Balık Adamlar Kulübü sporcu üyesi, Galatasaray Spor Kulübü 25 yıllık Divan Heyeti üyesidir. Galatasaray Spor kulübünde Haysiyet Divanına seçilmiş Gürer’in, çeşitli fikir derneklerinde de üyelikleri vardır.

Fransızca ve İngilizce’yi hukuk yapacak seviyede bilen Gürer, halen İtalyanca ve İspanyolca’sını ilerletmeye çalışmaktadır.

Ekonomist eşi Hatice ile evli olan Gürer’in Eda adında bir kızı vardır.