Ufuk Sönmez

Ufuk Sönmez

Ufuk Sönmez , 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Özel İtalyan Lisesi’nde ve lisans öğrenimini de Uludağ Üniversitesi’nde İktisat dalı üzerine yaptı. 2003 yılında Cambridge Üniversitesi’nde Pazarlama Yönetimi Programını tamamladı. 

İşletme yönetimi alanına duyduğu ilgi nedeniyle, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’ne devam etmektedir. Ufuk Sönmez profesyonel iş hayatına 1995 yılında Alman menşeili HEIDELBERG GmbH isimli, dünya lideri baskı makinaları üretimi firmasında satış temsilcisi olarak başladı. İlerleyen dönemde Satış Müdürlüğü görevini üstlendi. O dönemki adı Arthur Andersen Consulting olan, Accenture firması ile gerçekleştirilen Heidelberg Türkiye Kurumsal Dönüşüm Projesi’nde iki yıl boyunca proje ekibinde yer aldı. 5 yıllık iş tecrübesinden sonra, 10 yıl boyunca telekomünikasyon sektöründe pazarlama, satış, iş geliştirme ve ticari pazarlama alanlarında çalıştı. Türk Telekom Mobil Hizmetler’in Aria (İŞ-TİM) olarak faaliyete başladığı 2000-2004 yılları arasında sırasıyla Satış Eğitmeni ve Satış Planlama Uzmanı olarak görev yaptı. 2001 yılında İtalya’da Telecom Italia Mobile firması tarafından düzenlenen Logotel Satış Akademisi programını tamamlayarak, akredite eğitmen oldu. 1200’den fazla çalışanın, 1800 saati aşkın sürede iç eğitimlerini tamamladı.

Takip eden süreçte Sabancı Holding’in telekom alanındaki start-up yatırımında İnsan Kaynakları Eğitim Müdürü ve sonrasında da Satış Operasyon Müdürü olarak çalıştı. Bu süreçte; Çözüm Ortakları Kanalı’nın kurulması, eğitilmesi ve satış performanslarının artırılmasına yönelik tüm stratejik ve operasyonel kademelerde karar mekanizması olarak yer aldı. Akabinde çalıştığı, Borusan Telekom’daki Kanal ve Kurumsal Bölgeler Satış Müdürlüğü görevinin yanı sıra, Borusan Holding genelinde uygulanan 6 Sigma programında aktif olarak görev aldı. Program dahilinde “Voice Over ADSL” projesine liderlik ederek, hayata geçirilmesini sağladı. 2008 – 2010 yılları arasında Vodafone’da Kurumsal Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü pozisyonunda bulundu. Planlama, pazar ve rekabet analizi, kampanya yönetimi, marka birlikteliği, kurumsal şirketler ve KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi gibi asli sorumluluklarının yanı sıra, Kurumsal Çözüm Ortakları çalışanlarına yönelik V-PRO adındaki sadakat programı ve buna bağlı CRM altyapı projesinin hayata geçirilmesine liderlik yaptı.

Bu tecrübesini takiben, danışmanlık hayatına 2010 yılında Askbmm Consulting firmasında sektör analizi, yeniden yapılandırma ve performans geliştirme projelerinde görev alarak başladı. Bu süreçte; İngiliz L.E.K. Consulting firması için gerçekleştirilen enerji sektörüne yönelik pazar araştırma projesini, sigortacılık alanında yeniden yapılandırma ve pazar stratejisi geliştirme projesini ve havalimanı terminal işletmeciliği alanındaki sadakat programı projesini tamamladı. 2011 yılından itibaren partner olarak eğitim danışmanlığı ve ürün-hizmet tasarım süreçleri danışmanlığı üzerine global alanda faaliyet gösteren ve son dönemde İsveçli BTS firması tarafından satın alınan, CESIM ITALIA ve DESIGN INNOVATION firmalarının Türkiye ve Avrasya operasyonlarını yönetmiştir. Bu süreçte Türkiye ve Türki Cumhuriyetler genelinde, hizmet ve üretim sektörlerinden farklı birçok firmaya yönelik projede kıdemli danışman/eğitmen ve proje yöneticisi olarak yer almıştır. Halen Cesim ile olan işbirliği bünyesinde simülasyon bazlı danışmanlık projelerinin satış süreci, içerik tasarımı, aktarımı ve proje koordinasyonunu yürütmektedir. Ayrıca uzmanlığı dahilindeki kişisel gelişim programları üzerine çalışmalar yapmakta ve eğitimler vermektedir.