Tuğrul Çoruk

Tuğrul Çoruk

Tuğrul Çoruk, 1962 yılında ailesinin iş sebebiyle bulunduğu Konya’da doğdu. İstanbul Özel Kalamış Lisesi’nden sonra,İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü’nden mezun oldu. 

1980 – 1985 arası üniversite yıllarında eğitimine devam ederken aynı zamanda aile şirketi olan Shell Madeni Yağ Bayiliğinde beş yıl boyunca “Part-Time” perakende satış yaptı.

Üniversite öğreniminden sonra Kauçuk sektöründe Brisa-İzmit Lastik Fabrika’sında yaklaşık iki yıl İşletme &Üretim mühendisi olarak çalıştıktan sonra Enerji sektörüne geçerek BP Türkiye’de 26 yıl çalışarak bu şirketten emekli oldu.

BP’de yıllar içinde hem Türkiye hem de yurt dışında değişik yönetim kademelerinde çalıştı. Akaryakıt zincirinin satış yönetimi, pazarlama, fiyatlandırma, yatırım, planlama, proje yönetimleri, yeniden yapılandırma ,strateji ve lojistik operasyonları alanlarında değişik kademelerde görev alarak akaryakıt zinciri konusunda geniş bir tecrübeye sahip oldu. Bu sayede şirketin Akdeniz Ülkeleri Akaryakıt Strateji Müdürlüğü gibi kritik bir görevi Madrid merkezli olarak başarı ile yürüttü. 2011-2015 döneminde çalıştığı şirketin strateji gurubundaki genç arkadaşlarının koçluğunu ve mentörlük görevini de başarı ile gerçekleştirdi.

BP’den emekli olduktan sonra Makine sanayi sektörüne geçerek kompresör alanında lider yerel bir işletmenin İcra Kurulu Üyeliğini ve “Tedarik Zinciri Direktörlüğünü” yaptı.

Şu anda toplamda 28 yıllık reel sektör tecrübesine sahip Tuğrul Çoruk, halen akaryakıt piyasası konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir ve ayrıca Alka Elektrik Cihazları San.ve Pazarlama şirketinin Yönetim Kurulu Üyesi olarak özel sektörde çalışmaktadır.

Ayrıca “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı lisansı”nı almak için çalışmalarını sürdürmektedir.

2010-2015 döneminde İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversiteleri’nin davetlisi olarak Endüstri İlişkiler dersleri bünyesinde “Kariyerde Püf Noktaları “ konferanslarında konuşmacı olarak sunumlar yaptı.

Atletizme olan merakı nedeniyle BP Castrol Atletizm takımının kaptan yardımcısı olarak şirketini ve dolayısıyla ülkesini Türkiye’de ve yurt dışında (Yunanistan, Bermuda vs ülkelerde) 10, 15 ve 21 km yarışlarında başarı ile temsil ederek dereceler kazandı. Koşular esnasında Omurilik Felçli Çocukların desteklenmesi amacıyla “ Adım Adım” gönüllüler grubuna maddi ve manevi destek sağladı.

Evli ve lise ve üniversitede okuyan iki kızı vardır.

EĞİTİMLER