034ceoer

Semiha Ünal

Semiha Ünal, 1967 yılında Eskişehir’de doğdu. 1-18 yaş aralığındaki süreyi Hollanda’da geçiren Semiha Ünal, ailesinin Türkiye’de yaşamak istemesi üzerine iş ve eğitim hayatına 1985 yılından sonra Türkiye’de devam etmiştir. Anadolu Üniversitesi ve State University of New York/ Empire State College’den aldığı double degree MBA (İşletme Yönetimi Master’i) ile edindiği bilgi, 22 yıllık profesyonel iş hayatı ve kurucu ortağı olduğu aile şirketinde edindiği tecrübelere güvenerek 2009 yılında girişimci olmaya karar vermiştir. Kurumsal hayatta dış ticaret, pazarlama, kurumsal iletişim, uluslararası proje yönetimi, üretim ve yatırım planlama ile insan kaynakları ve eğitim konularında çeşitli kademelerde çalışmıştır.

S4U İş Yönetim Danışmanlığı ve Dış Ticaret Ltd. Şti. olarak ise 2010 yılından beri Türkiye’de ve Türk girişimcileri ile iş yapmak isteyen yabancı firmalara destek ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. S4U (Solutions for You) doğrudan yabancı yatırımcıların Türkiye’deki girişimlerinin tüm aşamalarını yöneten yerel hizmet ortakları olarak hareket etmektedir. Bu şekilde yatırım için gerekli ön araştırmadan yerli ortak teminine, tüzel kişiliğin oluşturulmasından geçici yönetim desteğine kadar müşterilerin ihtiyacı olan kurumsal hizmetler tek bir noktadan sağlanmaktadır.
Semiha Unal çeşitli vesileler ile Türkiye’de ve yurtdışında düzenlenen seminer ve konferanslara konuk konuşmacı olarak katıldığı gibi, yabancı yöneticilere ve uluslararası şirket çalışanlarına; kültür farklılıklarının iş hayatına ve kurumsal performansa etkisi, değişim yönetimi, satın alma/birleşme sonrası entegrasyon gibi konularda kurumsal eğitim hizmetleri sunmaktadır.

Bugüne kadar çalıştığı farklı alanlar ve konumlar sayesinde konulara birçok farklı pencerelerden bakması mümkün olmaktadır. Bunlar; küçük şirket /entegre ağır sanayi, hizmet/endüstri (imalat), çalışan/yöneten, ulusal/uluslararası, takım üyesi/takım lideri; kurumsal/girişimci, özel/devlet.

Bu deneyimleri ile üniversite öğrencisinden C düzeyindeki bir yöneticiye kadar hitap edebilme bilgi ve becerilere sahip olan Semiha Ünal aynı zamanda yerel ve uluslararası platformlarda Türk ve yabancı kadınların gelişmesine katkı sağlamak amacıyla gönüllü faaliyetlerde bulunmaktadır.
Aktif olarak bulunduğu STK ve dernekler ise; DEIK (DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER) Türkiye-Hollanda, Türkiye-Irlanda ve Türkiye- Lüksemburg İş Konseyleri Başkan Yardımcısı; Soroptimist International, Boğaziçi Kulubü Yönetim Kurulu Üyesi; KAGİDER (KADIN GİRİŞİMCİ DERNEĞİ) Üyesi; TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi, Turkish Women’s International Network Üye (TurkishWIN), International Women in İstanbul (IWI üyesi), ESYIAD (Eskişehir Yönetici ve İş Adamları Derneği)
İngilizce ve Hollandacayı akıcı şekilde konuşan, Almanca ve Fransızcayı temel seviyede kullanabilen Semiha Ünal iki genç adamın da annesidir.