meneke57e66

Menekşe Polatcan Serbest

Menekşe Polatcan Serbest, 1976 İstanbul doğumludur. 1994 yılında İSTEK Vakfı Bilge Kağan Lisesi, 1999 yılında da Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 2002’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi yüksek lisans programını “Kurumsal gönüllük” üzerine yazdığı tezi ile tamamladı.

2004 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yine İnsan Kaynakları Yönetimi alanında doktora çalışmasına başladı. Pozitif psikolojik sermaye, politik beceri, sosyal destek, iş-yaşam dengesi başlıkları üzerine yoğunlaştı. 2008 yılında iş dünyasına yönelik yayın yapan Hümanist Kitap Yayıncılık’ı kurdu. Hümanist Kitap Yayıncılık markası ile pek çok firma için kitap ve içerikler üretti, kitap özetleri ve video içerikler hazırladı. 2013 yılında, Goldman Sachs tarafından tüm dünyada kadın girişimciliğini desteklemek için yürütülen 10 Bin Kadın programına dahil oldu.

Şirketini kurduğu tarihe kadar PERYÖN (Personel Yönetimi Derneği), Soysal Eğitim ve Danışmanlık, Prof. Dr. Üstün Dökmen gibi kişi ve kurumlarla eğitim ve konferanslar için müşteri ilişkileri ve içerik geliştirme üzerine çalışmış olan Serbest, Yeditepe ve Bahçeşehir Üniversiteleri’nde uzun dönem insan kaynakları ve yönetim alanında ders verdi. Boğaziçi Üniversitesi SEM eğitmenlerinden olan Serbest, 2016’da hayata geçirmiş olduğu Türkiye’nin ilk yazar ajansı Humanist Authors’ Agency’nin yönetimini de yürütmekte ve üç yıldır kadın girişimcilerin katılımıyla “Hümanist sohbetler” etkinlikleri düzenlemektedir.

Düzenli yazıları PERYÖN Dergisi, Dünya Kitap ve Radikal Kitap ile ARA Medya dergilerinde yayımlanan Serbest, uzun süredir bireysel etkinliğini artırma üzerine yaptığı araştırmalar ve doktora çalışmalarından esinlenerek hazırladığı yayınlanma aşamasında olan bir pozitif verimlilik kitabı da bulunmaktadır.

Evlidir ve bir kızı vardır.

EĞİTİM