Çetin Öztürk

Çetin Öztürk

Çetin Öztürk, 1964 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul’a Yugoslavya’nın göbeğinden Novipazar’dan gelen bir anne ile Anadolu’nun bağrından Malatya-Hekimhan’dan gelen bir babanın üçüncü ve en küçük evladıdır.

Babasının da Galatasaray Spor Kulübü’nde çalışıyor olması sebebiyle 6 yaşında yüzme sporuna başlayan Çetin Öztürk, 100 metre kurbağalama branşında 1976 yılında, 12 yaş grubu Türkiye Birincisi olmuş ve Türkiye rekoru kırmıştır.

1977 yılında yapılan yüzme Türkiye Şampiyonası’nda geçilmesi ve rekorunun kırılması üzerine kürek sporuna yönelen Çetin Öztürk, 1978 yılında tek çifte minik erkeklerde önce İstanbul Şampiyonu akabinde de Türkiye Şampiyonu olmuştur.

Bu arada aynı dönemde Galatasaray Yıldız Futbol Takımında da forma giyen Öztürk, kürekteki başarısı sebebiyle kürek branşında spor hayatına devam etmeye karar vermiştir. 1978-1979 futbol sezonunda 12 maçta forma giymiş ve GS forması ile Kocaeli Spor’a attığı bir gol vardır.

Esentepe Ortaokulu’nu bitirdikten sonra Beyoğlu Ticaret Lisesi’ne derece ile giren Öztürk, üniversite sınavlarında da Ticaret Lisesi’nin en yüksek puanını alarak 1982 yılında Marmara İktisat’a kaydını yaptırmıştır.

Bu arada 1978 – 1985 yılları arasında kürek çeken Öztürk, 8 kez çeşitli tekne sınıflarında Türkiye Şampiyonu, bir kez Balkan Şampiyonu, bir kez Balkan üçüncüsü olmanın yanında uluslararası müsabakalarda da dereceler kazanmıştır. Öztürk ayrıca bu başarılarından dolayı Galatasaray Spor Kulübü tarafından çok az kişiye verilen Onur Madalyası’na da layık görülmüştür.

İş hayatı ve erken evliliği sebebi ile 21 yaşında kürek sporunu da bırakan Öztürk, muhtelif yerlerde, inşaatta, elektrikçide, gömlekçide ve muhasebeci yanında 12 yaşından beri çalışırken daha sonra 1983 yılında Şan Tiyatrosu’nda muhasebe bölümünde işe başladı.

Şan Tiyatrosu’nda Egemen Bostancı ile çalışan Öztürk, burada kendini göstererek, çok hızlı bir şekilde Egemen Bostancı’nın yardımcısı konuma geldi. Birlikte döneme damga vuran, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri, Neşe-i Muhabbet gibi bir çok müzikale de imza attılar. Öztürk, bu görevi esnasında Emel Sayın, Barış Manço, Nilüfer, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Şener Şen, Adile Naşit, Mehmet Ali Erbil ve Yonca Evcimik gibi bir çok star ile tanışma ve çalışma imkanı da buldu.

Egemen Bostancı ve Günay Restaurant’ın sahibi Günay Tuncel’in, 1985 yılında birlikte kurduğu Stüdyo 54 adlı, o tarihlerde 1000 kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük gece kulübünün de yöneticiliği yapan Çetin Öztürk Stüdyo 54’de dönemin ünlü yabancı sanatçılarının da konser vermesini organize etti. Bu sanatçılardan bazıları Johny Loogan, Chris De Burgh ve Abba Grubu.

1986 yılı sonunda Egemen Bostancı’nın vefatı sonrası Şan Tiyatrosu ve Stüdyo 54’deki görevlerinden ayrılmak zorunda kalan Öztürk, ağabeyi Metin Öztürk 1985 yılında yayın hayatına başlattığı Sigortacı Gazetesi’ne ortak olarak 1986 Eylül’ünde gazeteciliğe ve yayıncılığa adımını attı.

1986 Nisan ayında Şan Tiyatrosu’ndan ayrılan Öztürk, Eylül ayında Sigortacı gazetesine başlayana kadar, bu arada turistik gemi amaçlı 10 metrelik bir tekneye sahip olarak, aynı zamanda açık deniz yat kaptanlığı ehliyetini de almıştır.

Sigortacı Gazetesi’ni 18 aylık sürede 900 aboneden 3000 aboneye, 6 gazete sayfasından 12 sayfaya çıkaran Öztürk bu konuda yeteneği olduğunu kısa sürede gösterdi. 1989 yılı sonunda Sigortacı Gazetesi’nden ayrılan Çetin Öztürk, kayınbiraderinin paslanmaz çelik üzerine çeşitli tekne malzemelerinin imalatını yaptığı atölyeye ortak oldu.

Çok kısa sürede yat ve lüks tekneler için 304 paslanmaz çelik malzeme üretiminde (kurt ağzı, liftin, hortum kelepçesi gibi) Türkiye’nin bir numarası haline getirdiği şirket, üretim kapasitesini de artırarak yurt dışı anlaşmalar yapmak için, Yunanistan’daki marinalarla da görüşmelere başladı. Olumlu geçen anlaşmalar sonrası yaza hazır olmak için hış aylarında hem Türkiye, hem de yurt dışı ihtiyacı karşılayacak üretim yapıldı. Ancak bu dönem tam 1991 körfez krizine denk geldi. Irak, Kuveyt’i işgal etmişti. Buna mukabil ABD anında müdahale etti ve bölge karıştı. Bu da tüm piyasayı durdurdu. Bütün anlaşmalar iptal oldu. Üretilen malın ancak yüzde 10’u satılabildi. Elde kalan malın hammadde ödemeleri, stok maliyetleri, kış aylarındaki üretim için alınan elemanların karşılanamaz maliyeti, şirketi iflas noktasına getirdi.

1992 yılında tekrar Sigortacı Gazetesi’ne dönen Öztürk bu kez küçük ortak olarak yayıncılık hayatında yoluna devam etti. 1992 ve 1999 yılları arasında Sigortacı Gazetesi’nin gelişmesi ve güçlenmesi için çaba harcayarak, bu dönemde, sigorta şirketlerine basın danışmanlığı hizmetleri vermeye başladı. Yaklaşık 20 sigorta şirketine aynı anda basın danışmanlığı hizmeti veren Öztürk, firma sayısının artması ve basında haberlerin yeterince yer bulamaması sebebiyle Sabah, Milliyet, Akşam, Star, Vatan, Posta, Haber Türk gibi gazetelerle anlaşarak sigorta sektör sayfalarını yayıncılık tarihine kazandırdı.

Yine bu dönemde Çetin Öztürk Milliyet Gazetesi’nin out source ettiği İnsan Kaynakları ilavesinin yazı işleri Müdürlüğünü de iki sene boyunca yürüttü.

Öztürk, 1997-1998 yıllarına gelindiğinde sigorta sektörünün en büyük problemlerinden biri olan hasar sonrası müşteri memnuniyetsizliğinin çözümü konusuna da el attı.

Sigortalının hasar sonrası da memnuniyetini artırmak ve sigorta poliçesini aynı sigorta şirketinden yenilenmesini sağlamak amacıyla “Asistans hizmetleri” projesini Türkiye’de ilk kez hayata geçirdi.

Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelen Türk İşçilerinin kullandığı ADAC sistemine benzer bir yapının Türkiye’de kurulması çalışmalarına 1998’de başladı ve 1999 yılında ağabeyi ile birlikte Türkiye’nin ilk yerli asistans şirketi olan Assist Line firmasını kurdu.

1999 yılı itibariyle başladığı Assist Line’ın Genel Müdürlüğü görevini 2003 yılına kadar sürdüren Çetin Öztürk bu dönemde sektöre çok önemli katkılarda bulundu. 2000 yılında “Sigortacılıkta Asistans Uygulamaları” adlı kitabını yayınladı.

Kitap Üniversitede ders müfredatına alındı ve Öztürk 2000 yılı itibariyle İstanbul Üniversitesi Sigortacılık Meslek Yüksek Okulu’nda Sigortacılıkta Asistan Uygulamaları dersini 4 yıl boyunca verdi.

Öztürk, bu dönemde bir çok sigorta şirketine ve 2 milyon sigortalıya yol yardım, ev yardım gibi asistans hizmetler sunarken Boyner Grubu’nun piyasaya sürdüğü “Back-Up” kartının da mimarıdır.

Asist Line olarak Boyner Grubu’nun Back-Up kartına hizmet veren Öztürk yol yardım ve ev yardım gibi klasik asistans hizmetlerinin yanı sıra consierge (çiçek, vale, bilet, kiralık araç, çilingir, camcı, elektrikçi, tesisatçı vb gibi organizasyon hizmetleri) hizmetleri de ilk kez halka veren kişi oldu.

Öztürk 2003 yılı Temmuz’una kadar Asisst Line genel Müdürlüğü görevinde bulundu.

Geçmişte kürek sporuyla uğraşan Çetin Öztürk 1999 yılında Ulusal Kürek Hakemliği sınavına girerek Kürek Hakemi oldu. Tekrar kürek sporuna hakem olarak dönen Öztürk, o dönemki Federasyon Başkanı Remzi Tan’ın dikkatini çekerek, Federasyonun yönetimine girmiş ve bir yıl içinde Başkan yardımcısı olmuştur.

2000 yılı Kasım ayında yapılan seçimlerde de Çetin Öztürk Türkiye Kürek Federasyonu Başkanlığına seçilmiştir. 2000-2004 yılları arasında Kürek Federasyonu Başkanlığı yapan Çetin Öztürk kürek sporunda da bir çok ilke imza atmıştır. Öncelikle kulüp sayısını ve sporcu sayısını artırmayı hedefleyen Öztürk, bu dönemde kulüp sayısını yüzde 50, sporcu sayısını ise yüzde 200 oranında artırmıştır.

Yine bu dönemde Türk Kürek tarihinde bir ilk olarak Türkiye Ümitler Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır. 2004 yılında Hafif Kilo Erkekler 2 tek kategorisinde Türkiye, Dünya şampiyonu olmuş, İstiklal Marşı çaldırmış ve bayrağımızı göndere çektirmiştir. Bu başarının ilk kez Çetin Öztürk’ün federasyon başkanlığı döneminde kazanılmış olması Öztürk çabalarının sonuç verdiğinin göstergesi olmuştur.

Bu dönemde Çetin Öztürk İstanbul’da bir çok uluslararası organizasyona da imza atmıştır. Balkan Kürek Şampiyonası, Oxford, Cambridge, Boğaziçi Üniversitesi yarışları, Uluslararası Gece Kürek Yarışları, Dünya Kürek Forumu gibi organizasyonları da işin bizzat koordinatörü olarak gerçekleştirmiştir.

Öztürk bu dönemde Uluslararası Kürek Hakemi olmuş ve akabinde kendisinin de Yugoslav göçmeni bir ailenin çocuğu olması sebebiyle çok iyi bildiği Sırpça sayesinde Balkan Ülkeleri Kürek Birliği Başkanlığına seçilmiştir. Öztürk bu görevi 2001 ve 2009 yılları arasında aralıksız sürdürmüş, Balkanların dünyadaki sözcüsü olmuştur.

FISA nezdinde kurduğu baskı ile 1978 sonrası iptal edilen Avrupa Şampiyonası yarışlarının tekrar başlatılmasını sağlamış ve bu başarısı hala konuşulmaktadır.

Çetin Öztürk bu başarısı sebebi ile 2002 yılında o zamanki Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Antonio Samanranch’tan üstün başarı beratı almıştır. Öztürk ülkemizde bu beratı alan ilk kişidir.

2003 yılında 1989 yılında olduğu gibi ağabeyi ile yönetim farklılıkları yaşayan Çetin Öztürk tekrar ayrılarak Çağrı Destek ve Yayıncılık Hizmetleri A.Ş. firmasını kurdu.

Bu firmanın ismi 2010 yılı itibariyle Novi Medya Merkezi İletişim ve Yayıncılık A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

2003 yılında Boyner Grubu’na verdiği hizmetin benzerlerini de kapsayan, içinde yatarak tedavi sağlık sigortası da bulunan Call Assist Kart’ı çıkartarak pazarlayan Çetin Öztürk, 2004 yılında Tüm Ecza Kooperatifleri Birliği ile birlikte Farmadost diye bir asistans kartı çıkarmış ve 8 bin eczacıya hizmet vermiştir.

Farmadost kartı ile ilaç ve eczacılık sektörüne giren Çetin Öztürk ve şirketi Novi Medya, yayıncılık geçmişi de olması sebebiyle sektöre yönelik Eczacı Dergisi’ni de 2005 yılı Mart ayında yayın hayatına başlatmıştır.

Eczacı Dergisi çok kısa süre içinde sektörün en çok satan yayını haline gelmiş ve yaptığı araştırma haberlerle sektöre yön vermiştir.

Bunun sonucunda da 2010 yılında Türk Eczacıları Birliği tarafından “Sektörün En İyi Dergisi” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu ödül başka hiç bir yayına verilmemiştir.

Çetin Öztürk, Novi Medya bünyesinde 2007 yılında ilaç ve eczacılık sektöründeki bir açığı fark ederek, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmiş ve eczacıdan halka dağıtılan aylık aile sağlığı dergisi BizimEczacı’yı yayın hayatına başlatmıştır.

Eczacı aracılığıyla önündeki boşluğa eczacının kaşesinin basması sonrası hastaya verilen bu bilinçlendirici dergi ilk sayısında 25 bin adet basılarak daha ilk sayısından itibaren Türkiye’nin en çok satan dergisi ünvanını kazanmıştır.

BizimEczacı Dergisi 2016 yılı itibariyle 10 bin eczacı aracılığıyla her ay 200 binin üzerinde hastaya ulaşmaktadır.

Sektörde önemli projelere imza atan Öztürk, Eczacı Dergisi yazarlarından Ecz. Levent Kamacık’ın vefatı üzerine, 2010 yılı itibariyle her yıl, anısına bir ödül töreni organize etmiş, Altın Havan ilaç ve eczacılık sektörü başarı ödüllerini vermeye başlamıştır.

Her yıl yüzlerce başvurunun yapıldığı Altın Havan Ödülleri ilaç ve eczacılık sektörünün Oscarları haline gelmiştir. Öztürk bu organizasyonun gelirlerini burs olarak, ihtiyacı olan eczacılık fakültesi öğrencilerine sosyal sorumluluk projesi olarak vermektedir.

Bu arada Çetin Öztürk sosyal alanda da çalışmalarını sürdürmüş ve Galatasaray Spor Kulübü’ndeki sporculuk geçmişinin dışında, üyesi bulunduğu kulüpte çeşitli kademelerde yöneticilik görevinde de bulunmuştur. Öztürk 2011 yılından itibaren Galatasaray Spor Kulübü Sicil Kurulu Genel Sekreteri görevini de yapmaktadır.

Çetin Öztürk ayrıca aktif spor hayatını da sürdürmekte ve 2012 yılında uğraşmaya başladığı Japon Savaş sanatlarında da önemli dereceler almıştır ve almaktadır. Aikido’da ikinci dan olan Öztürk Jodo ve İado branşlarında da birinci dan’dır. Ayrıca Çetin Öztürk Jodo branşında Türk Milli Takımını 2016 yılında İsviçre’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda başarı ile temsil etmiştir.

Çetin Öztürk ayrıca yine bu dönemde 2012-2015 yılları arasında Posta, Yenişafak, Akşam, Vatan, Milliyet gazetelerinde sağlık sektör sayfaları açmış ve yönetimini de üstlenmiştir.

Dijital Medya’nın da gelişmesiyle gazetelerdeki sayfaların yayınını 2015 itibariyle durduran Öztürk, ilaç ve eczacılık sektöründe yine bir ilki yaratarak, Eczane Fırsatları sitesi üzerinden Türkiye genelindeki tüm eczacılara mailing yoluyla firmaların kampanyalarını duyuran ve sipariş alan elektronik bir mümessillik sistemi geliştirmiştir.

Bu proje de Türkiye’de ilk ve tektir. Şu an sistem düzenli olarak her gün 25 bin eczacıya ulaşmaktadır. Son olarak sistemin adı e-mümessil olarak revize edilmiştir.

Yeni, farklı ve çarpıcı projelere devam eden Çetin Öztürk son olarak 2015 yılında Türkiye’de ve Dünya’da ilk kez bir cruize gemisini full charter olarak kiralayarak “Gemide Eczacılık Kongresi” düzenlemiştir.

Öztürk, 2016 yılında ikincisini gerçekleştirdiği PharmaSea adlı Gemide Eczacılık Kongresi’nde ilk yıl, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ikinci yıl ise, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Aret Vartanyan gibi tanınmış kişilerin de konuk konuşmacı olarak katılmasını sağlamıştır.

İki erkek çocuk sahibi Çetin Öztürk, iyi derecede Sırpça ve İngilizce, orta derece de İtalyanca bilmektedir.

ORGANİZASYONLAR