Ayşegül Birlik

Ayşegül Birlik

2017 yılı Altın Havan ‘Eczacı Danışmanlık Ödülü’ sahibi  Ecz.Ayşegül BİRLİK, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 1997 yılı mezunudur. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji A.D.’nda Uzman ve aynı üniversitenin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Baş Eczacı olarak çalıştı.  

  4 yıllık akademik süre zarfında aktif hastane eczacılığının yanı sıra Tıp Fakültesi bilimsel kurulları ve Sağlık Bakanlığı Farmakovijilans merkezi (TÜFAM) il sorumlusu görevlerinde bulundu. Yurtiçi ve yurtdışı bilimsel kongrelere katıldı. 2005 yılında katıldığı Lizbon Uluslararası Hastane Eczacılığı Kongresi’ ndeki ortak poster sunumu ile  Lizbon Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ nden beslenme ürünleri (nutritional medication) alanında misafir araştırmacı olarak davet aldı ve 6 ay çalışmalara katıldı. Çeşitli akademik araştırmalarda yer aldı. Son olarak İstanbul- Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji’ de yüksek lisansını tamamlamıştır.

  Halen İstanbul’ da kendi eczanesinde mesleğini sürdürmektedir.
Spor Eczacısı olarak; aktif yaşamı seçen bireylerden profesyonel/amatör sporculara kadar kişiye özel kalıcı çözümler, kişi analizine ve genetik profiline uygun beslenme, performans ürünleri, gıda takviye ve tavsiyeleri ile bireysel danışmanlık yapmaktadır.

    Dünyada yükselen bir değer olan Spor Eczacılığı   alanını ülkemize getiren ilk eczacı olarak  geliştirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla mesleki sunumlar vermektedir.

    Misyonu ; kendini tanıyan, hedef ve bireysel ihtiyaçlarına göre beslenme, gıda takviyesi ve performans ürünlerini uzman tavsiyesinde alarak sportif başarılarını arttırmayı amaçlayan sporcu danışanlarına daha iyi performans ve kaliteli aktif yaşamında rehberlik etmektir.

New Balance Türkiye sağlık danışmanı, GENTEST Genetik Test Merkezi danışman eczacısı olarak aktif pozisyonlarda çalışmıştır.

Sporun yoğun olarak içindedir, aquatlon ve maraton yarışlarına katılmaktadır.

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı ) gönüllü danışman ve bağış koşucusudur.

Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli yarış organizasyonlarında yer aldı. Bazıları;

Londra Şehir Koşusu 2011
Rotterdam Maratonu 10K 2012
Prag Yarı Maratonu  2012
Avusturya Kaprun Ironman R 2012
Lyon Maratonu 2013
Münih Maratonu 21K 2014
Paris Maratonu 2015
Dubai Aquatlon 2016
Tel Aviv Yarı Maratonu 2016
Barcelona Maratonu 2016
Viyana Yarı Maratonu 2017

EĞİTİMLER