İşe Dönen Yeni Anneler, Anne Baba Koçluğu Çalışmaları,

Anne Baba Koçluğu Çalışmaları

Anne Baba Koçluğu Çalışmaları

KOÇLUĞUN AMACI

Anne baba olmak hayatta karşılaşılacak en zor işlerden biri, ama bu işi yerine getirmek için gidilebilecek bir okul yok! Ebeveyn olmak büyük bir sorumluluk ve maalesef çocuklar kullanım kılavuzları ile hayata gelmiyorlar!

Anne babalar yorgun, stresli, doğru şeylere doğru zamanı ayıramaz bir haldeyse, bundan en büyük zararı tüm aile görür. Aksine, enerji dolu, motive ve kendilerine güvenen bir şekilde davranıyorsa, bu, tüm ailenin menfaatinedir.

Günümüzde yoğun iş temposuyla yaşayan ebeveynlerin işlerinin daha da zorlaştığı ise bir gerçektir. Bir süre öncesine kadar özel hayatla işin karıştırılmaması gerektiği görüşü hakimdi. Anne olsun baba olsun çalışanın evde yaşadığı baskıların iş ortamındaki performansını etkilemesine izin vermemesi gerektiği düşünülüyordu. Ama artık, iş ve özel hayatın çok fazla ayrılamayacağı, evdeki problemlerin işe kolaylıkla yansıyabileceği anlaşılmaya başlandı. Bu açıdan bakınca da çalışanın performansını yüksek tutmak için ailesiyle ilgili destekler vermek şirketler açısından kaçınılmaz oldu. Bu aynı zamanda şirket için, aklı evde kalmayan, verimli bir çalışan demek. Aynı şekilde çalışanın işe ve kuruma bağlılığını artıran bir faktör.

Ebeveynler çocukların en önemli rol modelleridir. Çocuklarını; olmasını istediği şekilde yetiştirmek isteyen ebeveynler önce kendilerine ayna tutup bakmalıdır: Ben nasıl bir anneyim ve babayım? Nasıl davranıyorum? Çocuğuma nasıl örnek oluyorum?

İşte anne baba koçluğu öncelikle bunu hedeflemektedir.

Anne-baba koçluğu, ebeveynlere destek olan yeni ve modern bir yaklaşımdır. Anne babaları kontrolün kendilerinde olduğunu hatırlatan, ebeveyn olmanın keyifli yönlerini görmelerini sağlayan, bunu çözüm odaklı ve olumlu bir bakış açısıyla yapan bir koçluk türüdür.

 • “Nasıl iyi bir ebeveyn olurum?” sorusuna standart cevaplar üreten bir hizmet, bunların anlatıldığı didaktik bir eğitim değildir.
 • “BEN nasıl bir ebeveyn olmak istiyorum?” sorusunun cevabını bulmaya ve uygulamaya destek veren bir süreçtir.

ANNE BABA KOÇLUĞU ÇALIŞMALARI

Parent Coaching Academy (www.theparentcoachingacademy.com) tarafından geliştirilen ve İngiltere’de yüzlerce ebeveyn ile başarı ile uygulanan modeldir.

 • Anne Baba Koçluğu Çalışmaları, kendilerine, ebeveynlik hayatlarına, çocuklarıyla ilişkilerine yakından bakma fırsatı verir.
 • “Neredeyim ve nerede olmak istiyorum?” sorgulamasını yapmalarına yardımcı olur.
 • Bu sorgulama sonunda neler yapabileceklerini düşünmelerine ve uygulamaya geçmelerine destek olur.
 • Anne baba olmanın olumlu yanlarını görmelerine, stresi azaltıp enerji seviyelerini artırmalarına yardım eder.
 • Ebeveynlik rollerini daha mutlu ve dengeli bir şekilde yaşamalarına destek olur.

Program farklı şekillerde uygulanabilir:

 1. Birebir koçluk görüşmeleri: Ebeveyn ile 1 saatlik görüşmeler belirlenir. Anne baba üzerinde çalışmak istedikleri konuyu kendileri getirirler. Koç kullandığı yöntemlerle anne babanın kendi çözümünü bulmasına destek olur. İhtiyaca göre belirlenecek sıklıkta ve sürede görüşmeler yapılır. Görüşmeler yüz yüze veya skype üzerinden gerçekleştirilebilir.
 2. Koçluk grup çalışması
  Grup çalışması, katılımcıları düşünmeye yönlendiren, onların değişiklik yaratmak istedikleri alanları belirleyip bireysel eylem planlarını oluşturmalarını sağlayan bir koçluk uygulamasıdır. Üç saat süren çalışma en az 4 en çok 20 kişinin katılımı ile verimli geçmektedir. Arzu eden katılımcılarla, çalışmadan bir hafta sonra, mail veya telefon ile bir “follow-up” yapılır.
 3. İnteraktif seminer
  Çalışma konuları, katılımcı sayısını sınırlamadan, bir seminer şeklinde de işlenebilir. Tek taraflı anlatımın ağırlıklı olduğu, soru-cevap ve uygulamalarla interaktif hale getirilecek bu seminerde, katılımcılar anne baba koçluğu yaklaşımıyla tanışmış olurlar. Süresi 1-1,5 saat civarında belirlenebilir.

Tek bir konu ve grup çalışması/seminer yapılabileceği gibi, birkaç konunun bir araya getirildiği “program” niteliğinde bir çalışma süreklilik sağladığı ve grubun etkileşimini artırdığı için daha yararlı olmaktadır. Seminer/grup çalışmalarını tamamlayıcı birebir görüşmeler de organize edilebilir.

KOÇLUK İÇERİK ALTERNATİFLERİ

 • Anne Baba Koçluğu Çalışmaları
 • Çalışan ebeveyn olarak her iki işte de başarı
 • Süper Anne Olmak(!) veya 10 adımda SÜPER(!) annelik
 • Disiplin ve sınır koymak üzerine stratejiler
 • Özgüveni yüksek çocuklar yetiştirmek
 • Bağırıp çağırmaya, sinir krizlerine son
 • Ailede babanın gücü
 • Ayrı anne baba olmak ama birlikte çocuk yetiştirmek
 • Çocuğum ergenlik yaşına geldi… Bana yardım edin!

KOÇLUK : Figen Küçükkoner Kırca


Bize talebinizi yazınız..

Adınız ve Soyadınız (gerekli)

İletişim Numaranız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediğiniz Eğitim, Danışmanlık veya Diğer Konular

Mesajınız